SIKÇA SORULAN SORULAR

Sütteki sarı yağ parçacıklarından endişe etmeli miyim?

Endişe edecek bir şey yok, yağlı sütler ısıtılınca yağ kazeinden ve laktozdan ayrılarak sütün yüzeyine çıkmaktadır. Yağlı süte alışık olmayanlar yüzeyde beliren sarı renkteki bu yağ parçacıklarını margarin zannetmektedirler. Oysa altın sarısı renge sahip bu bileşen sütün besin değeri en yüksek bileşeni olan “sadeyağ”dır.
İçerisinde yağda çözünmüş A, D ve E vitaminleri bulunan “sadeyağ” ayrıca B12 yönünden oldukça zengindir. “Sadeyağ” bağışıklık sisteminin korunmasına katkı sağlar, bağırsak florasını düzenler ve bağırsakları korur. Mide asidi salgısını dengeleyerek sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasında etkin rol oynar.

Sütün üstünde yağ topakları var, bu normal midir?

Bu aslında doğaldır ve aldığınız sütün içindeki yağın "gerçek süt yağı" olduğunu göstermektedir.  Bol yağlı süte pek alışık olmayanlar sütümüzdeki bol yağı margarin sanmaktadır. Ekstra yağlı olan sütümüzü homojenize etmediğimizden yağ topakları sütün üzerinde tabaka oluşturmaktadır. 
Jersey sütünün üstünde biriken yağ tabakasına Avrupa’da “Golden Top” yani “Altın Taç” denmektedir. Sütümüz üzerinde bir yağ tabakasıyla yani Altın Taç'ı ile birlikte size gelmektedir. Böylece şanslı olan herkes bunun tadını çıkarabilmektedir. Çalkalayarak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Sütünüzü ve yoğurdunuzu nereden alabilirim?

Süt ve yoğurt satış noktalarımıza buradan ulaşabilirsiniz

'Özel inek, zengin süt' ile ne demek istiyorsunuz?

Marketlerdeki sütlerin neredeyse %99'u Holstein ve melez çeşitli ineklerden sağılan toplama sütlerdir. Bizim sütümüz ise Çanakkale'nin Ezine ilçesi Üvecik köyündeki Alasüt Jersey Çiftliğindeki Jersey ineklerinden geliyor. Jersey sütü, Holstein, Simental ve melez ırkların sütünden farklı bir tada sahiptir ve doğal olarak daha fazla yağ ve protein içermektedir. Ayrıca Türkiye'de sadece çiftliğimizde bulunan Guernsey ile İsviçre Alplerinin ineği olarak bilinen Brown Swiss  inekleri bulunmaktadır. Piyasadaki diğer süt markalarından farklı olarak ürünlerimizi inek adları ile (Örn. "Jersey sütü", "Jersey yoğurdu", "Guernsey dondurması", "Brown Swwiss içme sütü", vb.) piyasaya sunuyoruz. Çiftliğimizdeki özel inekler zengin besin içerikli süt üretiyorlar. Dolayısıyla, "Özel inek, zengin süt". Üstelik tüm sütler sağlıklı A2 tip protein içeriyor. İşte size Jersey sütümüzü içmeniz için bir neden daha.

Sütünüz A2 protein içeriyor mu?

Alasüt Jersey Çiftliğinin süt ve ürünleri %100 A2 protein içeriyor. Bunu kısaca bilimsel olarak şöyle izah edebiliriz. Bir ineğin sütünde kazein ve whey olmak üzere iki tür protein bulunmaktadır. Kazeinin Alfa, Kappa ve Beta olmak üzere üç farklı türü vardır: Sütte en çok bulunan protein türü olan Beta-kazeinin A1 ve A2 olarak iki çeşidi vardır: A1 ve A2 proteinleri ineklerin genlerinde bulunmaktadır. Bir inek birine (A1A1), diğerine (A2A2) veya her ikisine (A1A2) sahiptir. Bu nedenle inek sütleri birini (A1A1), diğerini (A2A2) veya her ikisini birden (A1A2) içermektedir. Türkiye'nin TÜBİTAK onaylı ilk A2 sütünü üreten Alasüt Jersey Çiftliğinin süt ve süt ürünleri %100 A2 (A2A2) protein içermektedir. TÜBİTAK'ın yanı sıra Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile de A2 süt üretimi konusunda işbirliği yapmaktayız. 

Sütünüz neden bu kadar yağlı?

Jersey sütü daha az su içerdiğinden diğer sütlere göre daha fazla yağ, protein ve mineral içermektedir. Normal inek sütü yaklaşık %3,5 yağ içerirken bizim Jersey sütümüz en az %5 yağ içermektedir. Üstelik Jersey sütü normal sütten çok daha besleyici ve lezzetlidir.

Sütün yağını alıyor musunuz?

Hayır, sütün yağını almıyoruz. Süt endüstrisinde en önce süt bileşenlerine (yağ, protein vb.) ayrılmaktadır. Ardından sütün en değerli içeriği olan yağı ayrıca satılmaktadır. Bizim sütümüz inekten sağıldığında doğal olarak %5-5,5 oranında yağ içermektedir. Oysa, yasal olarak tam yağlı süt %3,5 yağ içermektedir. Bunun anlamı, kalan %1,5 oranındaki yağı sütten teknik olarak sıyırıp iyi bir parayla satmaktır ki, biz bunu yapmıyoruz. Hem etik olmadığı hem de sütümüzün doğal tadını almanız için sütün yağını almak aklımızdan bile geçmez. 

Sütü neden pastörize ediyorsunuz?

Sütümüz kalite ve hijyen bakımından Avrupa Birliği standartlarının üzerindedir. Sütümüzü çiftliğimizden mutfağınıza ulaşana kadar korumak amacıyla pastörize ediyoruz.

Pastörize süt ile yoğurt yapılır mı?

Evde yoğurt yapmak için, süt kaynama noktası olan 100°C’ye kadar ısıtılmaktadır. Pastörizasyon kaynama noktasından daha düşük bir sıcaklıkta, 72°C’de gerçekleşmektedir. Yoğurtun mayalanması için gereken sıcaklık ise 45°C’dir. Pastörize süt ile yoğurt mayalamak için sütü “kaynatmadan” 45°C’ye kadar ısıtmanız yeterlidir. Temiz ve sağlıklı sütün kaynatılmasına gerek yoktur.

Neden Jersey sütü içmeliyim?

Jersey sütü zengin ve kremsi bir tada sahiptir. Doğal olarak diğer inek sütlerinden daha fazla yağ ve protein içermektedir. Zengin besin içeriği ve harika ipeksi kıvamı nedeniyle Jersey sütünü içmek isteyebileceğinizi düşünüyoruz. Üstelik Jersey sütünün harika bir kapuçino köpüğü yaptığını bilmenizde yarar var. İstemediğin hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsin. Yine de istemediğin hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsiniz.

Jersey sütü ile normal süt arasındaki fark nedir?

Jersey sütü Jersey ineklerinden sağılmaktadır. Bu iki farklı elma türünü karşılaştırmak gibi bir şey. İkisi de şüphesiz süttür ancak her birinin farklı bir dokusu ve tadı vardır. Jersey sütü diğer inek sütlerine göre daha zengin besin içeriğine ve ipeksi dokuya sahiptir. Doğal olarak daha fazla yağ ve protein içerdiğinden yoğun kıvamlıdır. Jersey sütü Holstein'dan %45, Simetal'den ise %25 daha fazla süt yağı içermektedir. Protein içeriği bakımından ise Holstein'dan %20, Simental'den %10 daha zengindir.

Sütünüz diğer sütlerden neden daha pahalı?

Basitçe izah etmek gerekirse, süt için ödemeye alışık olduğunuz fiyatlar çiftçilerin geçimini sağlamaktan çok uzaktır. Kaliteli sütü üretip size sunmanın bedeli ucuz olmamaktadır. Üretim bedeline hijyenik dolum ve soğuk zincir lojistiğinin maliyetleri de eklenince fiyat daha da artıyor. Sorulması gereken asıl soru, diğer inek sütlerinin neden bu kadar ucuz olduğudur!