Holstein

Holstein

"Yüksek süt verimine sahip olan genomik ineklerimiz ile %100 A2 protein içeren Holstein sütünü Türkiye'de ilk kez üretmekteyiz."

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en yaygın sütçü ırk Holstein’dir. Ancak A2 süt üreten Holstein ırkı özel inekler ülkemizde sadece çiftliğimizde bulunuyor. 

Holstein Tarihçesi

Avrupa'da doğan Holstein ırkının tarihsel gelişiminin, yaklaşık 2000 yıl önce bugün Hollanda’nın bulunduğu bölgede (Kuzey Hollanda ve Friesland'ın kuzey bölgesinde) başladığı biliniyor. Orijinali, yaklaşık 2000 yıl önce Ren Deltası bölgesine yerleşen Avrupalı göçmen Bavyeralıların ve Frizyalıların siyah hayvanları ve beyaz hayvanlarıydı. Uzun yıllar boyunca Holsteinlar, bölgenin verimli otlaklarından en iyi şekilde yararlanacak şekilde yetiştirildi. Bu siyah ve beyaz hayvanların birbirine karışması, verimli, yüksek verimli siyah-beyaz süt ineğine dönüştü.

Holstein Özellikleri

Holsteinlar, ayırt edici renk işaretleri ve olağanüstü süt üretimiyle tanınırlar. Siyah beyaz veya kırmızı beyaz renk desenlerine sahiptirler. 
Sağlıklı bir Holstein buzağı, 90 kilo veya daha ağır doğar. Olgun bir Holstein ineğinin ağırlığı 650 kilo civarında boyu ise 1,5 metreye yakındır. Holstein düveler 15 aylıkken yaklaşık 350kilo ağırlığına ulaşmaktadır. Holstein dişilerinin 24-27 aylıkken ilk kez buzağılayan Holsteinların gebeliği yaklaşık dokuz ay sürmektedir. Bazı inekler cinsleri daha uzun yaşıyorken bir Holstein'ın normal üretken ömrü altı yıldır.

Holsteinlar, hızlı büyüme, erken olgunlaşma ve kolay bakım ile ayırt edilen güçlü buzağılar doğurur. İyi yönetilirlerse, doğurganlık sorunu yaşamazlar. İyi huyludurlar, yönetimi kolaydır ve genel olarak sorunsuzdurlar. Ayrıca strese dayanıklıdırlar ve sürü uyumuna sahiptirler.

Holstein Verimliliği

Holsteinlar sürü yönetimine ve sağım sistemlerine kolay uyum sağlamaktadırlar. Hem merada veya yılda iki kez otlatılan karma tarım sistemlerinde hem de yıl boyunca ahırda tutulabilirler. Holsteinlar sadece düşük maliyetli tarım sistemleri için uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda ineklerin ahırda kalmasını gerektiren entansif süt endüstrisine son derece uygundur.

Bununla birlikte Holsteinlar, doğal ırklara kıyasla, zorlu tarımsal-ekolojik alanlarda ısıya ve hastalıklara karşı dirençli değildir. Bu tür koşullara üretim kapasitesini azaltarak tepki vermektedirler.

Holsteinların Dağılımı

Holsteinlar artık her kıtada ve hemen hemen her ülkede yoğun bir şekilde bulunmaktadır.

Paylaş