Guernsey

Guernsey

"Beta karotenden kaynaklanan sarı rengi nedeniyle "Altın Süt” olarak bilinen Guernsey sütü, diğer sütlerden daha fazla D ve A vitamini içermektedir."

Guernsey ırkı özel inekler Türkiye'de sadece Alasüt Jersey Çiftliğinde bulunmaktadır. Üstelik tüm Guernsey sürümüz %100 A2 süt üretmektedir.

Guernsey Tarihçesi

Guernsey ırkı, Fransa kıyılarının hemen dışındaki Manş Denizi’nde bulunan küçük Guernsey Adası'nda doğdu. Guernsey'nin 19. yüzyıldan öncesine dair somut bir kanıt yoktur, ancak Normandiya'nın Isigny sığırlarının ve Britanya'dan Froment du Léon ırkının modern Guernsey'in atalarının akrabaları olduğu teorisinde belki gerçek olabilir. Nitekim Jersey, Guernsey ve Froment du Léon, Manş Adalarındaki Avrupa Sarışın sığırlarının üyeleridir.

Guernsey ilk olarak 1700 yılı civarında ayrı bir cins olarak kaydedildi. Cinsin saflığını korumak için 1789'da Guernsey'e yabancı sığır ithalatı yasaklandı ancak II.Dünya Savaşı sırasında Alderney'den tahliye edilen bazı sığırlar bu cinsle birleştirildi.

Guernsey ırkı, 19. ve 20. yüzyılın başlarında kaliteli süt üretme konusundaki ününü duyurdu. Daha sonra Guernsey sığırları birçok ülkeye ihraç edildi.

Guernsey'in eşsiz zengin sarı renkli sütü nedeniyle ona "Altın Guernsey" unvanı verildi.

Guernsey Sığırı Özellikleri

Guernsey'nin rengi beyaz lekelerle sarıdan kırmızımsı kahverengiye değişir. Sinirli veya sakin ince ayarlanmış bir mizaçları vardır. Fiziksel olarak iyi bir süt yapısına sahiptir ve iyi görünümden çok, fayda için yetiştirilmiş sade bir hayvanın görsel izlenimini sunar. Jersey ineğinden biraz daha iri yapılıdır, ortalama 450-500 kg ağırlığındadır. Boğaları ise 600-700 kg ağırlığındadır. Zarif bir yürüyüşe, güçlü bir sırta, geniş bir bele ve sağrıya sahipler.

Güçlü, ileriye doğru uzanan, dengeli ve simetrik bir meme yapısına sahiptir. Guernsey'ler, orta büyüklükte olmaları nedeniyle yemi süte dönüştüren en verimli sığır ırkıdır. Guernsey’ler yüksek kaliteli süt üretmelerine rağmen daha büyük süt ırklarına göre üretilen süt başına %20-30 daha az yem tüketmektedirler.

  • Guernsey'ler yüksek süt akışı yeteneğine sahiptir.
  • Guernsey'ler erken yaşta üreme olgunluğuna ulaşır ve 22 aylıkken buzağılayabilir.
  • Guernsey'ler doğduklarında yetiştirilmesi kolay buzağılar üretir.
  • Guernsey'ler tüm iklimlere ve yönetim sistemlerine uyarlanabilir ve bilinen istenmeyen genetik olumsuzluklardan yoksundur.
  • Açık kahverengi ve beyaz derisi ısı toleransını arttırır ve sıcaklık stresini azaltır, bu da üretim seviyelerini her yerde muhafaza etme yeteneğine katkıda bulunur.
  • Uysaldırlar ve ideal bir Sütçü Mizaca sahiptirler.
  • Ağız çevresi ve burunları pembedir.

Guernsey Sütü Özellikleri

ABD'de yapılan araştırmalar, Guernsey'lerin %60'ının Kappa Kazein 'B' genini taşıdığını göstermiştir. Bu özellik, peynir fabrikaları için gerçek bir ekonomik faydadır, daha sıkı bir teleme, artan hacim ve daha iyi peynir özellikleri sağlar.

Guernsey sütü, ortalama sütten %12 daha fazla protein, %30 daha fazla yağ, %33 daha fazla D vitamini, %25 daha fazla A vitamini ve %15 daha fazla kalsiyum içerir.

Guernsey ineklerimizin sütleri %100 A2 Beta Kazein protein içermektedir.

 Sığır Irkı  Süt yağı  Protein
 Guernsey   %4,81  %3,59
 Holstein  %3,60  %3,19

        
       
       

Guernsey Dağılımı

Bugün, Guernsey'lerin sayısı Holstein'ın popülaritesinin artması nedeniyle biraz düştü ancak popüler bir tür olmaya devam ediyor ve İngiltere, ABD, Kanada, Güney Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda'da yetiştiriliyor. Bu özel inekler Türkiye’de ise sadece Alasüt Jersey Çiftliğinde bulunuyor.

Paylaş