Brown Swiss (Montofon)

Brown Swiss (Montofon)

"En iyi yağ ve protein dengesine sahip olan Brown Swiss (Montofon) sütü, içimlik süt ve peynir üretiminde özellikle tercih edilmektedir."

Alasüt Jersey Çiftliğinde Brown Swiss ırkı özel inekler bulunmaktadır. Üstelik tüm sürü %100 A2 süt üretmektedir.

Brown Swiss (Montofon) Tarihçesi

Süt tarihçilerinin çoğu Brown Swiss sığırlarının tüm sütçü ırkların en eskisi olduğu konusunda hemfikirdir. Brown Swiss inekler, İsviçre'nin kuzeydoğu kesiminde geliştirildi. İsviçre’deki arkeolojik kalıntılarda bulunan kemiklere göre, bu ineğin geçmişi M.Ö. 4000 yılına kadar uzanmaktadır. Brown Swiss süt sığırları Braunvieh sığırlarından geliştirildi. Braunvieh son derece iyi bir sütçü sığır cinsiydi ve yıllar önce bazı hayvan yetiştiricileri en iyi sütçü Braunvieh sığırlarını seçip süt üretimi için yetiştirmeye başladılar. Böylece birçok nesil sonra Brown Swiss süt sığırları geliştirildi.

Brown Swiss'in ana vatanı olan İsviçre Alpleri çok engebeli ve dağlık bir bölgedir. Bununla birlikte, bölgenin yaklaşık yüzde 25'i kayalar, göller, nehirler, karlı dağlar ve buzullarla kaplıdır ve yarısı çayır ve otlak için kullanılan yaklaşık 8 milyon dönümlük verimli arazileri vardır. İsviçre uzun yıllardır peynir üreten bir ülke olarak biliniyor ve yaz aylarında süt sürülerinin çoğu dağlık bölgelere götürülerek verimli otlak ve çayırlarda otlatılıyor. Ekstrem arazi ve iklim koşulları Brown Swiss için verimli bir ortam sağlamıştır.
8 milyonun üzerinde kayıtlı yaklaşık 14 milyon başın üzerindeki sayısı ile Brown Swiss, dünyanın en büyük ikinci sütçü ırkıdır.

Brown Swiss (Montofon) Özellikleri

Kremsi beyaz bir ağız, koyu burun ve koyu mavi göz rengi ile Brown Swiss açık kahverengidir. Bu özellikleri aşırı güneş ışınlarına dirençli olmasına yardımcı olmaktadır. Brown Swiss sığırları, boynuzlu ve boynuzsuz olarak yetiştirilmektedir. Boynuzlu olduklarında boynuzları kısadır ve üste doğru beyaz renkte büyümektedir. Brown Swiss, sağlam, üretken bir ırktır, uzun ömürlü, güçlü, kolay adapte olabilen iyi toynak ve uzuvlarla çok iyi dengelenmiş yapıdadır. Ayak ve bacak yapıları diğer birçok ırka göre daha fazla laktasyon için sürüde kalmalarına imkân vermektedir.

İyi bir sütçü ve etçi ırk olan Brown Swiss ineğinin sütü zengin protein ve yağ içeriği ile öne çıkmaktadır. En iyi yağ ve protein dengesine sahip olması nedeniyle içme sütü ve peynir üretiminde iyi bir hammaddedir.

En yakın protein/yağ oranı: Brown Swiss sütü, sütçü ırklar arasında en yakın protein/yağ oranına sahiptir.

Ayaklar ve bacaklar: Düzgün yapılandırılmış bacaklar güçlü, sert, siyah, iyi biçimlendirilmiş ayaklarla birleşir, bu da Brown Swiss sığırlarının 12-15 yaşına kadar sürüde üretime devam etmesini sağlayan en önemli özelliklerden biridir.

Sessiz mizaç: Çeşitli inek ırkları ile çalışmış olan sütçüler, bu sığırların sessiz, uysal mizacına ve meraklı doğasına övgüde tamamen fikir birliği içindedir.

Uzun ömür: Cinsin karakteristik uzun ömürlülüğü Brown Swiss'te çok belirgindir. Cins, diğer ırklara göre daha geç olgunlaşma eğilimindeyken, inekler doruklarına 5’inci veya sonraki laktasyonlarda ulaşma eğilimindedir. Bazı ırklar bu aşamaya ulaşmakta zorlanırken, Brown Swiss'in gücü uzun üretken yaşamlar sürmelerine izin vermektedir.
Mukavemet ve melez gücü: Brown Swiss inekleri büyük bir kütleye ve güce sahiptir. Brown Swiss ineklerin metabolik problemlerle veya başka herhangi bir nedenle 'düşmesi' nadirdir.

Brown Swiss, diğer sütçü ırklar ile çaprazlandığında ana ırkın damızlık üretimini ve gücünü geliştirmedeki rolleriyle ünlüdür. Bu, tropik bölgelerden dağlık bölgelere kadar tüm dünyada belirgindir.

Brown Swiss (Montofon) Dağılımı

Brown Swiss veya Braunvieh, süt ve sığır eti endüstrisinde çok popüler olduğundan, Tropiklerden Kuzey Kutup Dairesine kadar Avrupa, ABD, Güney Amerika, Kanada, Avustralya, Güney Afrika ve Yeni Zelanda dahil 60'dan fazla ülkede bulunmaktadır.

Paylaş