Neden A2 süt?

Neden A2 süt?

"Geleneksel inek sütündeki A1 beta-kazein, sindirim rahatsızlığına ve iltihaplanmaya neden olurken A2 süt, daha kolay sindirilmektedir."

A2 beta-kazeinin, A1 beta-kazeinden daha kolay sindirildiğini kanıtlayan bilimsel çalışmalar bulunuyor. Geleneksel inek sütündeki A1 beta-kazein, sindirim rahatsızlığına ve iltihaplanmaya neden olabileceği ve bunun da kalp hastalığı gibi bazı kronik hastalıkların riskini artırıyor. A2 sütü elbette inek sütüdür. Süt doğrudan inekten gelir ve doğal sütten farklı şekilde işlenmez. Tadı sütün olması gerektiği tattadır, tamamen doğaldır ve sıradan inek sütü gibi besleyici olarak yoğundur ve her yaştan insanın (çocuklar dahil) içmesi ve keyif alması için uygundur. 

Tek büyük fark inek tipindedir. Farklı inekler doğal olarak farklı protein yapılarına sahip süt üretirler. A2 beta-kazein proteini üreten ve A1 içermeyen inekler özel testlerle seçilmektedir. Normal süt ürünlerinin çoğu, A1 ve A2 proteinlerinin karışımına sahiptir. A2 Süt sindirim rahatsızlığının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Dünyanın her yerinden birçok insan A2 Süt içtiğinde farkı hissettiklerini söylüyorlar. Keçi, koyun ve manda sütü de A2'nin iyi özelliklerine sahiptir. Bununla birlikte, diğer sütlerin yanı sıra keçi sütünün tat deneyimi farklıdır.

Etiketler:

Paylaş